Wynagrodzenia członków zarządów i rad nadzorczych spółek giełdowych
Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą przez radę nadzorczą, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Jeżeli akcjonariuszem spółki jest osoba prawna, nie może ona bezpośrednio prowadzić spraw spółki i jej reprezentować jako powołany do tej funkcji członek zarządu.
Najczęściej wykorzystywanym sposobem wynagradzania członków zarządu w Spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych jest powzięcie uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w sprawie wynagrodzenia.
W praktyce w akcie powołującym członka zarządu na stanowisko bardzo rzadko jest regulowana wysokość i sposób wynagrodzenia. Poza wyżej wymienionym rodzajem wynagradzania na podstawie, którego członek zarządu pobiera wynagrodzenie jest zawieranie umów w z Zarządem formie m.in. umowy o pracę, umowy zlecenia oraz kontraktu menedżerskiego.
Kto decyduje o wynagrodzeniu
W myśl art. 378 Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) organem określającym wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy jest rada nadzorcza, chyba że statut spółki stanowi inaczej w tym zakresie. Natomiast walne zgromadzenie akcjonariuszy może określać zasady wynagradzania członków zarządu, w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia, przyznawanie członkom zarządu prawa do świadczeń dodatkowych lub maksymalną wartość takich świadczeń. Zgodnie z powyższym nie ma prawnej możliwości, aby to zarząd we własnym imieniu rozstrzygał o wysokości wynagrodzenia.
Należy również nadmienić, że w spółkach giełdowych statut może w sposób jednoznaczny wskazać, iż o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta